Košík je prázdny
Kategória tovaru

Návraty k hodnotám alebo Za čo sme bojovali - Oldřich Čapka


Kniha vznikla s cieľom pripomenúť hrôzu komunistického režimu, ktorý na desiatky rokov zásadným spôsobom ovplyvnil životy občanov našej krajiny.
Vaša cena 8,30
Vaša cena bez DPH 6,92
 
Dostupnosť Skladom 3 ks
Odosielame v pondelok 27.5.

Výpredaj tovarov tejto kategórie - zľavy až 80%


Podrobný popis

Kniha vznikla s cieľom pripomenúť hrôzu komunistického režimu, ktorý na desiatky rokov zásadným spôsobom ovplyvnil životy občanov našej krajiny. Najtragickejšie zasiahol tých, ktorí sa jeho ideológiu vzopreli a rozhodli sa bojovať za slobodu, demokraciu a ďalšie hodnoty, ktoré komunistický režim devastoval. Bojovníci za slobodu skončili v komunistických žalároch a pracovných táboroch, mnohí z nich za svoju vzburu proti totalite zaplatili životom.

Preživší politickí väzni z 50. rokov minulého storočia z brnenskej pobočky Konfederácie politických väzňov SR sa na začiatku nového milénia rozhodli pripomenúť hodnoty, za ktoré bojovali, na stretnutiach s občanmi a predstaviteľmi verejného života. Tieto stretnutia nazvané "Fórum KPV SR Brno" sa konali celkom štyrikrát a každé malo svoje motto. V roku 2004 to bola téma "Zamatová revolúcia uvoľnila priestor právu, ale nenaplnila spravodlivosť", v roku 2006 "Sloboda znamená zodpovednosť a poriadok", v roku 2007 "Štáty sa udržujú tými ideálmi, z ktorých sa zrodili" av roku 2008 "Kom a nacizmus, pohromy 20. storočia".

Prvá časť knihy prináša čitateľom príspevky, ktoré zazneli na brnenských fórach Konfederácie politických väzňov SR. Tieto príspevky predniesli význačné osobnosti pôsobiace v politike, vo vysokom školstve, v najvyšších súdnych orgánoch alebo v občianskych združeniach, okrem iných predsedníčka Konfederácie politických väzňov SR Naděžda Kavalírová, predseda Senátu Parlamentu ČR Přemysl Sobotka, rektor Masarykovej univerzity Peter Fiala, sudcovia , Stanislav Balík a Miloslav Výborný, predsedníčka Najvyššieho súdu Iva Brožová, primátor mesta Brna Petr Duchoň či predseda Občianskeho konzervatívneho klubu Robert Kotzian. Fóra organizovali členovia brnenskej pobočky KPV SR Zdeněk Křivka, František Křivka, Oldřich Čapka a Ľudovít Hložek.

Druhá časť knihy obsahuje deväť príbehov obetí komunizmu, ktoré približujú brutalitu totalitného režimu na konkrétnych príkladoch osôb, ktoré pocítili jeho neľudskosť na vlastnej koži. Ide o príbehy obyčajných mužov a žien, a to aj veľmi mladých, ktorých osud a neochvejná túžba po slobode a spravodlivosti z nich urobili postavy neobyčajné. Rovnako ako títo ľudia boli totalitou postihnutí aj vojaci, ktorí najskôr hrdinsky bojovali za našu vlasť a následne sa im táto vlasť „odvďačila“ dlhými rokmi väznenia. Obe časti knihy sú ohraničené úvodným a záverečným slovom autora Oldřicha Čapku.

Hlavným zmyslom knihy je pripomenúť osudy bojovníkov proti totalite, odovzdať súčasnej generácii odkaz bývalých politických väzňov komunistického režimu a pomôcť tomu, aby sa do našej krajiny totalita znovu nevrátila. Lebo národ, ktorý sa nepoučí zo svojej minulosti, je odsúdený na to ju prežiť znova.

Vydané pre Konfederáciu politických väzňov SR.

Konfederácia politických väzňov Českej republiky (KPV SR) združuje politických väzňov komunistického režimu bývalého Československa. KPV SR vznikla v roku 1990 ako právny a ideový nástupca Klubu bývalých politických väzňov – K 231, ktorý bol ustanovený v roku 1968 av rovnakom roku ihneď po okupácii Československa vojskami Varšavského paktu zrušený. Prvým predsedom KPV SR bol zvolený Rudolf Pernický, druhým predsedom bol od roku 1991 Stanislav Drobný. Od roku 2003 stojí na čele konfederácie Naděžda Kavalírová. Organizácia mala v roku 1990 okolo 16 000 členov, teraz žije asi štvrtina pôvodných členov, väčšina z nich je staršia ako osemdesiat rokov. V súčasnej dobe sa členovia KPV SR zameriavajú predovšetkým na dôstojné uctievanie pamiatky obetí komunizmu a na zoznamovanie mladej generácie so svojimi príbehmi.


Parametre

Autor: Oldřich Čapka