Košík je prázdny
Kategória tovaru

Erbová mapa hradov, zámkov a tvrzí v Čechách 11 - Milan Mysliveček


Jedenásty diel Erbovej mapy hradov, zámkov a pevností zachytáva kraj na strednom toku rieky Ohře lemovaný hradbou Krušných hôr.
Vaša cena 15,00
Vaša cena bez DPH 12,50
 
Dostupnosť Skladom 3 ks
Odosielame vo štvrtok 2.5.

Výpredaj tovarov tejto kategórie - zľavy až 80%


Podrobný popis

Jedenásty diel Erbovej mapy hradov, zámkov a pevností zachytáva kraj na strednom toku rieky Ohře lemovaný hradbou Krušných hôr. V tejto oblasti, vplyvom povrchovej ťažby uhlia, zanikla rada obcí a tiež šľachtických sídiel. Ďalším „neprístupným“ kusom našej zeme sú Doupovské hory.
Tu, vo vojenskom obvode, bolo po roku 1950 doslova rozstrieľané mnoho obcí, medzi nimi aj mesto Doupov, v ktorom stával v miestach hradu Doupovcov mohutný zámok, odstrelený v roku 1965. Českí králi vybudovali pri Ohre niekoľko oporných bodov. Tamojšie hrady vznikli ako súčasť opevnenia kráľovských miest a časom ich pohltila mestská zástavba. Okrem Karlových Varov vládol kráľ mestom Žatcom. Na troskách tamojšieho mestského hradu bol v roku 1802 postavený pivovar. K najzachovalejším kráľovským hradom v Poohrí patrí Kadaň. Pustnúci hrad zachránila cisárovná Mária Terézia, ktorá ho v roku 1750 dala prestavať na kasárne. Zo starých českých šľachtických rodov sa v tejto knihe stretneme s Pluhmi z Rabštejna, ktorí svoje sídlo vybudovali nad riekou Strelou, a ktorí nákladne prestavali hrad Bečov.
Panský rod Hrabišicov sídlil na Ostrove, Anjelskej Hore, Valči, Bečove a Bochove. Mocný nemecký rod pánov z Plavna opanoval a prebudoval niektoré zo spomínaných sídiel a zo svojich hradov ovládal po Vresovciach z Vresovic krajinu v okolí Žlutíc a Toužimi. Svoje majetky mali v strednom Poohrí aj ďalšie významné nemecké rody - Těmovia z Koldíc, páni zo Reberka, z Ilburka, Šlikovej alebo Fictumovej. Pod Krušnými horami sa týči zrúcanina hradu Hasištejna. Vybudoval ho český kráľ na ochranu zemského chodníka av 15. storočí sa dostal do majetku jednej z vetiev rodu Lobkovicov. Na nich nás pripomína množstvo ďalších miest spomenutých v tejto knihe. Predovšetkým mohutný barokový zámok Jezera, ktorý vystavali po roku 1713 v miestach stredovekého hradu. Ich rod tu sídlil do roku 1948, kedy o svoje statky vďaka komunistom prišiel.
Neobývaný pustnúci zámok, týčiaci sa tesne nad hranicou ťažobného revíru, mal byť v roku 1965 zbúraný. Našťastie bolo od jeho zničenia upustené a od 90. rokov 20. storočia prebieha pomalý proces jeho záchrany. Podobný osud má aj mohutný hrad Hauenštejn, prestavaný koncom 19. storočia rodom Buquoyovcov na pseudogotický zámok. Po roku 1945 bol zoštátnený objekt využívaný ako ubytovňa jáchymovských rudných baní a počas socialistického hospodárenia sa premenil na zrúcaninu.
Od roku 2000 tu tiež prebieha pomalá obnova. K barokovým klenotom, s ktorými sa v tomto diele Erbové mapy stretneme, patrí zámok Krásny Dvur s rozsiahlym parkom a tiež nedávno čiastočne obnovený zámok Valeč.


Parametre

Autor: Milan Mysliveček