Košík je prázdny
Kategória tovaru

Erbová mapa hradov, zámkov a tvrzí v Čechách 10 - Milan Mysliveček


Erbová mapa je dlhodobým projektom a zároveň grafickým pokusom zachytiť pomocou heraldiky nesmiernu množinu hradov zámkov a pevností a ich majiteľov.
Predaj ukončený

Výpredaj tovarov tejto kategórie - zľavy až 80%


Podrobný popis

Erbová mapa je dlhodobým projektom a zároveň grafickým pokusom zachytiť pomocou heraldiky nesmiernu množinu hradov zámkov a pevností a ich majiteľov. V desiatom diele navštívime juhovýchodnú časť Čiech.
V povodí Lužnice a Nežárky malo svoje sídla niekoľko vetiev rodu Vítkovcov, erbu ruže. Predok jednej z nich, Henrich, postavil nad riekou Nežárkou pevný hrad, pri ktorom vzniklo výstavné mesto. Henrichovi potomkovia, páni z Hradca, erbu zlatej ruže, tu sídlili takmer 400 rokov. Striebornú ružu v červenom poli štítu mala vetva Vítkovcov sídliaca na Třeboni, Lomnici a Landštejne. Mesto s hradom Stráž nad Nežárkou zase patrilo rodovej vetve erbu modrej ruže. Popri "kráľovnej kvetín" patrí k symbolom tunajšieho kraja tiež znamenie kalicha, pod ktorým vzplanula v 15. storočí husitská revolúcia. V roku 1420 dobyli husité Sezimovo Ústí, ktoré patrilo ďalšie z konárov rodu Vítkovcov, a onedlho aj neďaleký hrad Hradiště. Tu vystavali mesto s biblickým menom Tábor. Hrad, včlenený do mestského opevnenia, dostal neskôr meno Kotnov. Z okolitej krajiny do ďaleka vyniká vrch Choustník s mohutnou zrúcaninou hradu. Po pánoch z Choustníka ho získali a prebudovali Rožmberkovia. Posledný člen ich rodu, Peter Vok, sa v roku 1602 usídlil na Třeboni, kde nákladne rozšíril tamojší zámok. Okrem spomínaných sídiel rozrodu Vítkovcov nájdeme v desiatom diele Erbové mapy množstvo ďalších zaujímavých hradov, zámkov a pevností.
Pestré farby erbov ich majiteľov prestupujú celou knihou. Vypovedajú o dávnych osudoch, o lesku a noblese, ale tiež o úpadku, zmare a neustálom boji.
Erb proti erbu, znamenie proti znameniu, tak ako kedysi, tak ako včera av prenesenom zmysle aj dnes.


Parametre

Autor: Milan Mysliveček