Košík je prázdny
Kategória tovaru

Ako je to divne krásne, miláčik - Jan Konůpek


Strhujúci románový príbeh pripomína súbor vzájomnej korešpondencie Jana Konůpka a Marie Dadákovej z rokov 1915 a 1916.
Vaša cena 31,10
Vaša cena bez DPH 25,92
 
Dostupnosť Skladom 2 ks
Odosielame v pondelok 8.4.

Výpredaj tovarov tejto kategórie - zľavy až 80%


Podrobný popis

Strhujúci románový príbeh pripomína súbor vzájomnej korešpondencie Jana Konůpka a Márie Dadákovej z rokov 1915 a 1916. Autentický text z obdobia 1. svetovej vojny, nie je len unikátnym dobovým dokumentom s množstvom historicky zaujímavých informácií zo spoločenského, kultúrneho a politického života, svojím rozsahom, záberom a kultivovanosťou jazyka ide bezpochyby o literárny skvost, akých sa už v súčasnej dobe veľa nenachádza.

Známy symbolista a jeden zo zakladateľov českého literárneho a výtvarného združenia Sursum Ján Konůpek odpovedal v júni 1915 na inzerát Márie Dadákovej, ktorá hľadala "muža vysokej kultúry ducha, milujúceho prírodu a umenie". Odvtedy si takmer rok a pol každý deň písali. Podstata ich listov je síce milostná, ale nevyplýva z obsahu prvoplánovo. Naopak, veľmi zreteľne sa tu odrážajú ich názory na knihy, ktoré čítali, dojmy z výstav výtvarného umenia, písali si o divadle, o filmoch, komentovali spoločenské udalosti a politické pomery v krajine, ktorá bola necelý rok vo vojne. Obsah korešpondencie tak prerastá z rýdzo súkromnej sféry do oblasti verejnej, spoločensko-kritickej.

Aj keď mal Ján Konůpek v roku 1915 za sebou už pomerne bohaté skúsenosti v oblasti výtvarného umenia a bol u mnohých podstatných udalostí v odbore (spoluzaložil napríklad grafickú revui Veraikon, združenie Sursum, alebo družstvo Artel, bol ale aj členom spolku Mánes) nebol v tej dobe stále toľko verejne poznám. So skupinou Sursum mali iba dve výstavy a symbolizmus stále viac zatieňovali nastupujúce avantgardné smery, kubizmus a futurizmus. Mária Dadáková z Milovíc na severnej Morave bola dcérou redaktora časopisu Hospodár, vzdelaná mladá žena, ktorá, ako vidno z jej inzerátu, bola na svoju dobu aj veľmi emancipovaná a odvážna.

Z ich korešpondencie vyviera radosť, že vzájomne našli spriaznenú dušu, majú podobné záujmy a názory. Prestávajú si písať v polovici roku 1916, kedy Ján Konůpek požiadal Máriiných rodičov o jej ruku a následne sa vzali.


Parametre

Autor: Máša Dadáková, Jan Konůpek