Košík je prázdny
Kategória tovaru

Komunitná a skupinová psychoterapia v slovenskej perspektíve - Jiří Růžička


V úvode je venovaná pozornosť najstaršej tradícii, ktorú zastupuje jednak Skálov terapeutický program pre závislých pacientov, jednak Knoblochov systém, pôvodne určený na liečbu neuróz.
Predaj ukončený

Výpredaj tovarov tejto kategórie - zľavy až 80%


Podrobný popis

V úvode je venovaná pozornosť najstaršej tradícii, ktorú zastupuje jednak Skálov terapeutický program pre závislých pacientov, jednak Knoblochov systém, pôvodne určený na liečbu neuróz. Skálov program sa rozvinul do psychoterapeutického výcviku známeho pod názvom SUR, ktorý vzišiel zo spolupráce Skaly, Urbana a Rubeša. Knobloch svoj liečebný koncept praktizoval v šesťdesiatych rokoch minulého storočia, neskôr ho ďalej rozvíjal v Kanade. Jeho výcvikový program sa u nás uplatnil až na konci deväťdesiatych rokov dvadsiateho storočia pod názvom Výcvik v integrovanej psychoterapii.
Oddelenie komunity od skupiny a následný vznik dvoch relatívne nezávislých útvarov prináša množstvo možností. Systém SUR sa ukazuje ako pružnejší a variabilnejší. Knobloch však ovplyvnil SUR svojou psychoanalyticky pojatou skupinovou terapiou, ktorá sa stala základom skupinovej časti výcviku.
O SUR a možnostiach inšpirácie jej myšlienkami pojednáva prvá časť knihy z pera autorov Kocábovej, Poněšického, Kaliny a Růžičky.
Integrovanou psychoterapiou ako paralelou SUR sa zaoberá kapitola F. Knoblocha a Ivy Enachescuovej-Hroncovej.
Technicky precízne pojmy zo skupinovej analýzy predkladá a vysvetľuje šesť autorov (M. Hošková, P. Junek, K. Koblic, O. Peč, I. Růžičková a L. Vrba). Do tejto časti bola ešte zaradená kapitola H. Klímovej o malej ľudskej skupine v čase postkolektivizmu.
Posledná časť je celá venovaná daseinsanalýze v poňatí jej predstaviteľov O. Čálka. L. Horáka, J. Růžičky, mladšiu generáciu tu zastupuje J. Zlámaný.


Parametre

Autor: Jiří Růžička