Košík je prázdny
Kategória tovaru

Malá kniha - Miloslav Moucha


Malá kniha predstavuje súbor autobiografických, denníkových a úvahových textov a poznámok Miloslava Muchy (nar. 1942), význačného českého maliara a grafika, žijúceho od konca 60. rokov vo Francúzsku.
Vaša cena 9,30
Vaša cena bez DPH 7,75
 
Dostupnosť Skladom 1 ks
Odosielame v pondelok 8.4.

Výpredaj tovarov tejto kategórie - zľavy až 80%


Podrobný popis

Malá kniha predstavuje súbor autobiografických, denníkových a úvahových textov a poznámok Miloslava Muchy (nar. 1942), význačného českého maliara a grafika, žijúceho od konca 60. rokov vo Francúzsku.
Text je vlastne súborom niekoľkých náhľadov, vďaka ktorým je možné zoznámiť sa s peripetiami autorovho života, predovšetkým v prvej kapitole, nazvanej Životabeh. Do neho čitateľa M. Moucha uvádza premyslene, keď zdôvodňuje pohnútky na jeho spísanie: "Rozprávač stavia rozprávanie na svojej interpretácii diela a opiera sa o objektívne udalosti v umelcovom živote. Keďže som ešte medzi živými, rozprávam svoj život sám."
A potom sa už ocitneme v rýchlom slede udalostí, pretože autor zvolil spôsob rozprávania rýchly a stručný. Aj keď podaný len v skratke, napríklad Múchov popis zdevastovaného Krušnohoria a konkrétne oblasti v okolí miest Litvínova a Mosta, je nielen výstižný a nielen drsný, ale vo svojej koncentrácii tiež vcítený, smutný z evidentnej zmeny k horšiemu, postihnutý a prežívajúci. Miloslav Mucha nepredlieva na jednom mieste a polstoročia svojho života od narodenia ("Ja som sa narodil 25. Marca 1942, za druhej svetovej vojny, pod Krušnými horami v Dolnom Litvínove v blízkosti chemických závodov založených Hitlerom.") ku sklonku dvadsiateho storočia ("V roku 1989 som našiel Litvínov v ešte horšom stave, ako keď som ho opustil, hory holé, bez stromov, namiesto sedemsto starého mesta Mosta veľkú čudujúcu dieru.") zvládne v ostrom tempe. Vypovedať a popísať však stihne mnohé. Svoje neúspešné školské roky ("Cez pomerne slušný prospech som bol so školou v trvalom konflikte.") a úspešné "zasvätenie" do tajomstva umenia, ktorého sa Miloslavovi Mouchovi dostalo vďaka priateľstvu so spisovateľom a esejistom Jozefom Jedličkou, ktorý v Litvínovom prežíval socialistickú ("Josef Jedlička ma tiež doviedol k poznaniu, že umenie nemožno robiť ako hru, že je to zodpovedná práca, záležitosť osudová a vec viery."). Ďalej autor rozpráva o svojej emigrácii do Francúzska, kam odišiel v roku 1968 ("Odišiel som z Čiech zo strachu pred perzekúciou a nerád. Paríž ma skôr vydesil... Očarenie prišlo až neskôr") , o svojich reflexiách doby i umenia, o alchýmii , o návrate do vlasti ao striedavom pobyte vo Francúzsku av Onom Svete, samote kdesi na rozhraní stredných a južných Čiech.
Zápisky z Onoho Sveta, z rokov 1993-1999, sú ďalšou časťou Múchovej spomienkovej knihy. Popisuje v nej priestor ešte stále svojrázne spätý s prírodou aj drobné udalosti okolo postáv a postavičiek, ktoré ho niekedy zdanlivo bizarne udomácňujú ("A čo je nové?, hovorím ja. Nič, kuna mi zamordovala ďalších sedem sliepok a Šternberk chce skúpiť všetky lúky okolo .... Jo a tiež otec umrel.") , a pre kontrast či pre spestrenie všetko prekladá úvahami o priateľoch (napr. Jánovi Zábranovi, Jiřím Kolářovi, Ľubomírovi Martínkovi), o maliarstve i podstate umenia.
Tri štúdie z umenovedy sú záverečným dodatkom publikácie. Stati o kresbe, maľbe ao zmätení pojmov sú exkurzom do Múchovho myšlienkového sveta: „Maľba je veľmi staré médium a možno cez ňu vyčítať historické premeny v umení. Dokonca aj napriek revolučnému činu moderného umenia v nej nachádzame reminiscencie na staré umenie. a maľba boli oficiálne uznané za nežiaduce a opäť sa stávajú záležitosťou elitnej menšiny."
Miloslav Moucha napísal Malú knihu. Možno formálne, možno tým, že ide o záznamy, útržky, poznámky, av neposlednom rade o ešte nedokončený životabeh. Obsahovo je však jeho kniha „v štandardnej veľkosti“ podobných denníkových zápisov. Autor reflektoval a zachytil časť svojho života, svoj pohľad a názor, osobné videnie aj porozumenie súčasnému svetu a umeniu. To zas nie je také malé ani málo.


Parametre

Autor: Miloslav Moucha