Košík je prázdny
Kategória tovaru

Skúmavka MONOVETTE pre analýzu krev.plynů 1ml Luer


Pokyny na odber krvi na vyšetrenie acidobázickej rovnováhy (Astrup)
Predaj ukončený

Výpredaj tovarov tejto kategórie - zľavy až 80%


Podrobný popis

Pokyny na odber krvi na vyšetrenie acidobázickej rovnováhy (Astrup)


potreby:
Kapilárne odber - kapilára (pre odber glykémie, pre odber na vyšetrenie acidobázickej rovnováhy), mikroskúmavky, štítky, sterilná lanceta alebo ihla, dezinfekčný roztok, alkohol, alkoholéter, éter, magnet, miešacie drôtiky, zátky.
Venóznej (arteriálna) odber - skúmavka s oranžovým uzáverom Sarstedt (Astrup 2,0 ml heparín lítny)

Prevedenie - kapilárnej odber:
Pokožku zľahka utrite dezinfekčným prostriedkom. Pri odbere kapilárnej krvi na vyšetrenie pH a krvných plynov je nutné zvyšky dezinfekčného činidla odstrániť alkoholom, alkoholéterem alebo éterom. Pred vpichom musí byť pokožka suchá, inak dôjde k rozpadu krvných elementov. Kožné vpich sa vykonáva zásadne celým hrotom sterilného Kopička. Vpich musí byť dostatočne hlboký, aby krv voľne vytekala. Prvá kvapka sa zotrie sterilným tampónom. Odber sa vykonáva z boku bruška prsta, z chodidla nohy alebo z ušného lalôčika. Nesmie sa odoberať z pätičky detí, kde hrozí poranenie pätnej kosti. Kapilárnej odber je výhodnejšie tam, kde chceme posúdiť acidobázickú situáciu v tkanivách. Odber sa robí do heparinizovanej kapiláry (heparín lítny, objem kapiláry 130, 185 mikrolitrov) podľa požadovaných vyšetrenia:

Odber do kapiláry s minimálnym objemom 95 μl (bez vzduchových bublín!)
Astrup = pH, krvné plyny, oxymetria (základná parametre acidobázickej rovnováhy)

Astrup + ióny (Na +, K +, Ca ionizovanej)

Astrup + ióny (Na +, K +, Ca ionizovanej) + glukóza + laktát
methemoglobín, karbonylhemoglobin

· Pred odberom je vhodné vykonať hyperemizaci miesta vpichu. Okrem šetrného ohriatie (zabalenie končatiny do teplého obalu, prehriatie teplou vodou) je možné použiť hyperemizační masť. Pozor na možné nežiaduce účinky (kožné reakcie, vniknutí do oka a podobne).
· Dezinfekcia sa vykonáva rovnako, ako bolo uvedené vo všeobecných pokynoch. Zvyšky dezinfekčného činidla je ale nutné pred vpichom odstrániť alhoholem, alhokoléterem alebo éterom.
· Pre presné sledovanie hodnoty pO2 sa odporúča odoberať krv z ušného lalôčika. Podobne u kardiakov, pacientov s respiračnou insuficienciou alebo pri známkach akrocyanóza.
· Prvá kvapka krvi sa zotrie. Ľahkým tlakom v okolí miesta vpichu sa vytvorí ďalšia kvapka, ku ktorej sa priloží kapilára, krv sama vteká do kapiláry. Krv z vpichu musí voľne odtekať, kapiláru nasadzujeme tesne k rance. Krv v kapiláre musí byť celkom bez bublín. Po naplnení kapiláry sa do kapiláry vloží drôtik, kapilára sa uzavrie na oboch koncoch zátkami a pomocou magnetu sa krv dôkladne premieša. Ak sa tento postup nezachová, vytvárajú sa fibrínové vlákna, ktoré znemožní natiahnuť krv do meracieho systému prístroja. Podobne stĺpec krvi prerušovaný bublinkami vzduch znehodnotí kvalitu merania.
· Drôtik sa v kapiláre ponechá.

Transport do laboratória
Krv odobratá na acidobázickú rovnováhu musí byť vyšetrená do 15 minút po odbere.
Ak sú kapiláry uložené v puzdre s topiacim ľadom a alebo v chladničke pri 4 - 8 ° C, je nutné vyšetrenie vykonať do 30 - 60 minút.
Kapiláry dopravené potrubné poštou z lôžkových oddelení Centra akútnej medicíny:
· Kapilára musí byť vložená do skúmavky s červeným uzáverom tak, aby bola z oboch strán fixovaná,
· Skúmavka s kapilárou sa vloží do bublinkovej fólie a potom do prepravného puzdra

Zdroje chýb:
- nehomogénne naplnenie kapiláry, bublinky v kapiláre
- nadmerné stláčanie prsta
- nedokonalé premiešanie
- krv nedodaná na vyšetrenie okamžite
- odber žilovej krvi (bez označenia, že sa o túto krv výnimočne jedná)
- odber z prechladnuté, neprekrvenie končatiny
- nedokonalé odstránenie dezinfekčného prostriedku