Kniha, ktorá patrí tematicky do oblasti sociologickej teórie, sa zaoberá jednou zo základných dilem súdobej sociologickej teórie. Individualizmus a holizmus predstavujú dva principiálne odlišné prístupy k rozvoju sociálnovedného myslenia.
Prvá vychádza z predpokladu, že kľúč k pochopeniu sociálnej reality poskytuje analýza jednania ľudského indivídua; druhý naopak vyzdvihuje nutnosť uvažovať o spoločnosti ako celku. Proti súčasným pokusom, ktoré sa snažia túto antinómiu jedinca a spoločnosti prekonať, stavia autor knihy svoje vlastné poňatie vyzdvihujúce dualistický charakter základných sociologických konceptov. Pri jeho formulácii sa nechal inšpirovať Durkheimovým konceptom „homo duplex“. Stratégia tohto prístupu je založená nie na prevedení dualizmu jednania a štruktúry na ich dualitu - ako je to u Giddensa -, ale na uplatnenie perspektívy, v ktorej sú všetky základné pojmy - aktér, jednanie a štruktúra - uchopené spôsobom naznačeným v poňatí "homo duplex, tj majú zo svojej podstaty dualistickú povahu.
Je v každom individuu prítomná spoločnosť av každej spoločnosti jedinci? Akým spôsobom môžu jedinci ovplyvňovať makroúroveň celospoločenských štruktúr a procesov? Má na túto otázku súčasná sociologická teória odpoveď? Je sociológia schopná uvažovať inak ako funkcionalisticky, pokiaľ sa zaoberá javy na makrosociálnej úrovni? Aké miesto prisudzuje súčasná sociológia aktérom ako tvorcom sociálnej reality? Prečo má sociológia pri štúdiu mikrosociálnej úrovne záujem iba o drobných anonymných aktérov a ich aktivity bežného každodenného života?
Autor: Jiří Šubrt
Pre vstup na túto webovú stránku prosím potvrďte, že spĺňate vekovú hranicu 18 rokov