Košík je prázdny
Kategorie zboží

Semo Špargľa (k bielenie) - Argenteuil 2,5 g


Špargľa vysievame na jar do parenísk alebo předpěst. 1-2 roky. Úžitkovú časťou sú pazochy, nechávajú sa vyvíjať pod povrchom pôdy.
Vaša cena 1,60
Vaša cena bez DPH 1,33
 
Dostupnosť skladom
viac ako 100 ks
odoslanie zajtra

Výpredaj tovarov tejto kategórie - zľavy až 80%


Podrobný popis

Asparagus officinalis L. / Špargľa

Popis:

ARGENTEUIL (kód 4921) - na bielenie - je to dvojdomá, asi 1,5 m vysoká rastlina, s jemnými nitkovitým listami. Vysievame na jar do pareniska alebo na výsevné záhon, kde sadivo po vyjednotení predpestovávajú 1 až 2 roky. Prvé dva roky po výsadbe špargľa nezberáme, aby rastliny zosilneli a až v ďalších rokoch môžeme denne zberať po niekoľko týždňov. Úroda zvyčajne končí koncom júna. Pri kvalitnom ošetrení môžeme počítať s dobrým výnosom 15 až 20 rokov. Predpestované trsy po prezimovaní vyberieme a vysádzame na trvalé stanovisko do brázd hlbokých 20 - 30 cm. Krčky sa zahrnú asi 10 cm vrstvou zeminy a na narastajúce stonky postupne prihŕňame zeminu do výšky 20 - 30 cm. Nad zem necháme vyčnievať asi 10 cm dlhú časť. Úžitkovú časťou sú pazochy, dužinaté mladé výhonky. Tie získavajú jemnosť tým, že sa nechávajú vyvíjať pod povrchom pôdy. Sú biele a len na svetlo prenikajúce špička sa farbí do ružovofialové. Od prvého roku zberu sa přihrnováním vytvorí hrobčeky kyprej zeminy, ktorými pazochy prerastajú. Až sú 15 - 18 cm dlhé, zberáme je odrezaním nožom pod zemou alebo po odhrnutá zeminy a musíme dávať pozor, aby susedné pazochy zostali nepoškodené. Toto tradičné bielenie sa často nahrádza krytím rastlín čiernou fóliou prehodenú cez pozdĺžne natiahnutý drôt vo výške asi 30 cm.

HTS: 18 - 25 gŠpargľa: ŠPARGĽU (Asparagus officinalis L./Špargla)

Popis:
Dvojdomá, asi 1,5 m vysoká rastlina, s jemnými nitkovitým listami.

Vysievame na jar do pareniska alebo na výsevné záhon, kde sadivo po vyjednotení predpestovávajú 1 až 2 roky. Predpestované trsy po prezimovaní vyberieme a vysádzame na trvalé stanovisko do brázd hlbokých 20 - 30 cm. Krčky sa zahrnú asi 10 cm vrstvou zeminy a na narastajúce stonky postupne prihŕňame zeminu do výšky 20 - 30 cm. Nad zem necháme vyčnievať asi 10 cm dlhú časť.

Úžitkovú časťou sú pazochy, dužinaté mladé výhonky. Tie získavajú jemnosť tým, že sa nechávajú vyvíjať pod povrchom pôdy. Sú biele a len na svetlo prenikajúce špička sa farbí do ružovofialová. Od prvého roku zberu sa přihrnováním vytvorí hrobčeky kyprej zeminy, ktorými pazochy prerastajú. Až sú 15 - 18 cm dlhé, zberáme je odrezaním nožom pod zemou alebo po odhrnutá zeminy a musíme dávať pozor, aby susedné pazochy zostali nepoškozené.Toto tradičné bielenie sa často nahrádza krytím rastlín čiernou fóliou prehodenú cez pozdĺžne natiahnutý drôt vo výške asi 30 cm. Prvé dva roky po výsadbe špargľa nezberáme, aby rastliny zosilneli a až v ďalších rokoch môžeme denne zberať po niekoľko týždňov. Úroda zvyčajne končí koncom júna. Pri kvalitnom ošetrení môžeme počítať s dobrým výnosom 15 až 20 rokov.


Parametre

Druh: Chřest

Odrůda: CHŘEST

Typ: Zelenina