Košík je prázdny
Kategorie zboží

Semo Stévia sladká - Compact Sweet 12s - séria Zelená lekáreň (ZÁRUKA 12/2023)


Bielokvitnúca svetlomilná tropická letnička s doloženými liečivými účinkami a vysokou sladivosťou / 250-300x sladší ako sacharóza /.
Vaša cena 2,40
Vaša cena bez DPH 2,00
 
Dostupnosť skladom
4 ks
odoslanie zajtra

Výpredaj tovarov tejto kategórie - zľavy až 80%


Podrobný popis

Stévia sladká / Stevia rebaudiama (BERTONI) HEMSL.


Popis:

Kolekcia ZELENÁ LEKÁREŇ – bielo kvitnúca svetlomilná tropická letnička s pevnou stonkou, má úzke, pretiahnuté zúbkované listy stredne zelenej farby (pri správnom zimovaní možno udržiavať ako trvalku) dorastajúce 60 cm s doloženými liečivými účinkami a vysokou sladivosťou (250 – 3 , neobsahuje však žiadne kalórie. Látka - glykozid steviosid - je stály za tepla, nemení pH a nekvasí.

Využitie – v čerstvej podobe aj sušené :

• Nekalorické sladidlo pre tekutiny aj pokrmy, vo vyššej koncentrácii môže mať sladkú chuť.

• Stevie zvyšuje produkciu inzulínu a tým napomáha k zníženiu prejavov cukrovky (diabetes mellitus II.)

• Znižuje prejavy pálenia záhy

• Zlepšuje trávenie

• Ústna voda na výplachy alebo žuvanie lístkov – obmedzuje zápach z úst, pomáha v prevencii kazivosti zubov i paradentózy, pretože má antibakteriálny a protivírusový účinok

• Pár kvapiek koncentrátu na vatičke na potieranie poštípaných miest či hojacich sa rán, akné či ekzémov – ukľudňujúci a hojivý účinok

• Znižuje únavu a únavový syndróm

• Znižuje túžbu po tabaku a alkoholických nápojoch


Spracovanie :

Sušenie: na vzdušnom suchom mieste, najlepšie časti rastlín zavesiť a následne po dokonalom vysušení rozdrviť. Za čerstva: výluhy a extrakty (1 kvapka extraktu = 1 väčšia kocka repného cukru), ktorými prisladzujeme tekutiny a pokrmy (vhodné aj do ciest) alebo je možné lístky, ale aj časti rastliny, priamo pridávať do tekutín i pokrmov (narezané na menšie kúsky) a konzumovať.


Pestovanie :

Vysievame v marci až apríli na povrch substrátu, nezasypávame, semená na klíčenie potrebujú svetlo. Vzhľadom na to, že semená ležia na povrchu substrátu, je potrebné zaistiť dostatočnú vlahu najlepšie prekrytím svetlo priepustným materiálom napr. skleneným alebo priehľadným plastovým krytom, poprípade priesvitným igelitom. Vhodná na pestovanie v nádobách na vetrom chránených stanovištiach. Znáša letnenie, ale lepšie rastie v skleníku či fóliovníku. Pod 10 ° C zastavuje rast a pri 5 ° C rastlina vädne. Zaštipovanie vrcholových výhonov podporuje vetvenie a obrastanie. Výhony je možné zberať, akonáhle dosiahnu 40 – 50 cm a krátime ich na cca 20 cm, ďalší zber môže nasledovať za 2–3 mesiace, v závislosti na prírastkoch. V prípade pestovania v skleníku stévia rýchlejšie obrastá. Z jednej rastliny je možné získať až 0,5 kg sušeného materiálu!

Na jeseň listy žltnú a opadajú.


Prezimovanie :

Rastlinu zostrihneme po opadaní listov na 10–15 cm nad zemou a zimujeme vo vzdušnej miestnosti pri teplote 8–14°C, substrát by nemal úplne vyschnúť. Prezimujú iba korene. Rastlina pri zimovaní vytvára v pôde mnoho nových výhonov, preto je vhodné ju na jar presadiť do väčšej nádoby. Po vyrašení prvých výhonov začíname prihnojovať.


V 1 g: 2900 - 3000 semien

Výsev : február - marec

Úroda : júl - október