Košík je prázdny
Kategória tovaru

Dievča s holubicou a sochy domov - Krištof Kintera


Sochy domov a dievča s holubicou. Tak sa volá unikátny sochársky projekt českého umelca Krištofa Kinteru, ktorý môžete vidieť v parku Holubička na Klárove, priamo oproti Kunsthalle Praha.
Vaša cena 31,30
Vaša cena bez DPH 26,08
 
Dostupnosť Skladom > 5 ks
Odosielame v pondelok 6.5.

Výpredaj tovarov tejto kategórie - zľavy až 80%


Podrobný popis

Sochy domov a dievča s holubicou. Tak sa volá unikátny sochársky projekt českého umelca Krištofa Kinteru, ktorý môžete vidieť v parku Holubička na Klárove, priamo oproti Kunsthalle Praha. Práve spoločne s novým pražským priestorom pre umenie vydávame Kinterovu knihu Dievča s holubicou a sochami domov. Fotograficky výpravná publikácia na takmer tristo stranách dôsledne mapuje vznik tridsaťpäť tonového mikromesta z betónu & ocele, ktoré vzdáva hold odvážnej, verejnosťou však často zatracovanej architektúre československej minulosti.

Preslávený Obchodný dom Kotva manželov Machoninových (1970-75), zmiznutý Hotel Praha (1971-1981), kozmická Žižkovská veža Václava Aulického (1985-1992), vojnou zasiahnutý Emauzský kláštor (1963-68) -79), ďalej utopickej Kosírskej superštruktúry (1973-74) či bunkrovitá Štátna banka československá (1977-1992) v jedinečnom podaní Karla Pragera. A nakoniec, nad všetkými siedmimi objektmi bdiace, nezdolné Dievča s holubicou sochára Václava Šimka z roku 1958.

S knihou Krištofa Kinteru, cez fotografie Martina Poláka, Lukáša Procházku, Matúša Pudila či Vojtecha Veškrnu a Richarda Wiesnera, nahliadnete do vnútra brutalistného sveta - od prapôvodných plánov a rešerší cez náročnú výrobu ťažkotonážnych modelov až po finálny žeriav. O padnúce, maximalistické grafické prevedenie knihy sa postaral Krištof Doležal a okrem textov historika Koryčánka v knihe nájdete aj veľký rozhovor medzi Kinterom a Christelle Havranek, hlavnou kurátorkou Kunsthalle Praha.

"Kúzlo spočíva v zmene merítok. Čo bolo obrovské, je zrazu malé. Architektúru odhaľujeme v úplne inej perspektíve, budovu lepšie vnímame ako celok. Presne to nám Kinterova socha-model umožňuje." - Rastislav Koryčánek, historik umenia a kurátor, autor textov v knihe.
"Pri tvorbe sôch sme vychádzali z budov samotných, ale aj z ich plánov a modelov. Tie vtedy väčšinou ručne vytvárali sami architekti v podobe až takej minimalistickej reduktívnej architektúry. Akonáhle ich porovnáš s tými našimi návrhmi, vzniká ti zaujímavá vizuálna konfrontácia. Táto kniha je najlepšia možný spôsob, ako túto paralelu myslenie názorne ukázať a ako tie jednotlivé domy odhaliť tak, aby boli kompletne nahé. Odhalené až na kosť ich totiž vidíš len keď sa stavia alebo až keď sa bohužiaľ búrajú." - Krištof Kintera, umelec, autor inštalácie a konceptu knihy.


Parametre

Autor: Krištof Kintera