Košík je prázdny
Kategória tovaru

Kňazská nemocenská pokladňa v Československu 1924-1948 - Petr Hlavačka


Publikácia sa zaoberá málo známou témou kňazského nemocenského poistenia a to formou čiastkových analýz doposiaľ nespracovaných archívnych dokumentov.
Vaša cena 16,40
Vaša cena bez DPH 13,67
 
Dostupnosť Skladom > 5 ks
Odosielame v piatok 10.5.

Výpredaj tovarov tejto kategórie - zľavy až 80%


Podrobný popis

Publikácia sa zaoberá málo známou témou kňazského nemocenského poistenia a to formou čiastkových analýz doposiaľ nespracovaných archívnych dokumentov. Verejnosti predstavuje v širších súvislostiach fenomén kňazského poistenia v čase prvej republiky, okupácie a po februárových udalostí, odkrýva jeho príčiny, fungovanie a zánik. Okrem iného pripomína osudy dvoch hlavných protagonistov, rímskokatolíckych kňazov P. Ferdinanda Chýlka a P. Aloisa Čápa, ktorí svoju životnú cestu úzko spojili s Kňazskou nemocenskou pokladnicou. Prvý zahynul v roku 1941 v koncentračnom tábore Buchenwald, druhý strávil takmer šesť rokov v koncentračných táboroch Buchenwald a Dachau. Po oslobodení viedol Alois Čáp pokladňu až do jej likvidácie v roku 1948. Po mocenskom nástupe komunistickej ideológie bol spolu s ostatnými členmi správneho zboru zatknutý, kruto vypočúvaný a vo vykonštruovanom politickom procese odsúdený na mnohé roky väzenia. Po prepustení na následky útrap z doby okupácie a komunistického režimu zomrel.
Vznik Kňazskej nemocenskej pokladne v Československu nemal vo svojej dobe porovnanie u nás ani v zahraničí. Onedlho od svojho vzniku si pokladnica svojím stavovským zameraním a poslaním presahujúcim jej zákonné povinnosti vybudovala značné renomé. Jej celorepublikovú pôsobnosť upravoval zákon a vládne nariadenie (1926), podľa ktorého jej poistencami boli mimo katechétov a profesorov náboženstva všetci rímskokatolícki a gréckokatolícki kňazi v Čechách, na Morave, v Sliezsku na Slovensku a Podkarpatskej Rusi. Duchovní, pochádzajúci zo všetkých diecéz na území Československa, sa vtedy hlásili k rozmanitej národnostnej skladbe. Boli medzi nimi Česi, Slováci, Nemci, Maďari, Rusíni, Poliaci... Tomuto pokladňa podriadila aj svoju administratívu, ktorá vychádzala pre poistencov v ich jazykových mutáciách.
Predkladané knižné vydanie pripomína projekt kňazského poisťovníctva v Československu a dopĺňa mozaiku regionálnych a cirkevných dejín prvej polovice 20. storočia. Svojím zameraním a cieľmi je určené nielen odbornej verejnosti, ale aj tematicky spriaznenému čitateľskému publiku.
V knihe je zverejnených 172 archívnych fotografií a dokumentov.


Parametre

Autor: Petr Hlavačka