Košík je prázdny
Kategória tovaru

Príliš mladí na vojnu - Radek Gális


Kniha Príliš mladí na vojnu vychádza k 75. výročiu konca II. svetovej vojny. Obsahuje rozhovory s pätnástimi vojnovými veteránmi, doplnené bohatou fotografickou prílohou, a nájdete v nej aj rozprávanie a autorské …
Vaša cena 12,20
Vaša cena bez DPH 10,17
 
Dostupnosť Skladom > 5 ks
Odosielame v pondelok 13.5.

Výpredaj tovarov tejto kategórie - zľavy až 80%


Podrobný popis

Kniha Príliš mladí na vojnu vychádza k 75. výročiu konca II. svetovej vojny.
Obsahuje rozhovory s pätnástimi vojnovými veteránmi, doplnené bohatou fotografickou prílohou, a nájdete v nej aj rozprávanie a autorské cykly dvoch dokumentaristiek, ktoré sa fotografovaním veteránov zaoberali - Dagmar Hochovej a Nguyen Phuong Thao z Reflexu.

Niektoré rozhovory vyšli v skrátenej podobe v novinách, iné sú pôvodné a doposiaľ nepublikované.

Zoznámite sa s osudmi stíhacieho pilota Miroslava Antonína Liškutína, ktorý musel druhýkrát utekať z Československa po februári 1948, a ktorý získal generálsku hodnosť až tesne pred smrťou. Prečítate si rozprávanie storočného Imricha Gablecha, ktorý odmietol bojovať za Slovenský štát, preto utiekol a po niekoľkých rokoch strávených v gulagu sa dostal do Anglicka k čs. letectve. Tam pôsobil aj vlani zosnulý generál Milan Píka, statočný syn statočného otca – po vojne komunistu popraveného generála Heliodora Píku, hrdinu I. a II . odboja. V knihe nájdete aj spomienky generála Pavla Vranského, ktorý ako mladík bojoval pri Tobruku a potom sa stal príslušníkom legendárnych Nebeských jazdcov čiže 311. č s. bombardovac ej perute. Podobný osud – z púšte k nebesiam – mal aj plukovník Milan Malý z Českých Budějovíc, ktorý od Tobruku zamieril k 312. čs. stíhacie perute. K najmladším vojnovým stíhacím pilotom patril doteraz žijúci Emil Boček, vlani povýšený do hodnosti armádneho generála. Pri Tobruku bojoval aj Stanislav Hnělička z Liberca, ktorý potom obliehal s tankovou brigádou prístav pri Dunkerque as ktorým sme hovorili doma v Liberci pár týždňov pred smrťou. Pri 311. čs. bombardovacej perute nalietal stovky hodín palubný strelec Jaroslav Hofrichter, od prvého do posledného dňa vojny bojoval stíhací pilot francúzskej, anglickej aj československej perute generál Miroslav Štandera. Z vládneho vojska cez talianskych partizánov až do anglického letectva putoval Alois Dubec, ktorý vlani v lete zomrel. Do boja proti nacistom sa zapojili aj dve zo židovských detí, ktoré rodičia zachránili po okupácii pred holokaustom tým, že ich posadili do jedného z tzv. Wintonových vlakov - Jiří Pavel Kafk a Margita Schneiderová - Rytierová, ktorá zomrela vlani koncom augusta. Do sovietskeho Buzuluku k L. Svobodovi sa ako šestnásťročná dostala Božena Koutná, aby sa stala jednou z najmladších príslušníčok 2. čs. paradesantného zboru. A ešte dávnejším výletom do histórie sú dve rozprávania legionárov z I. svetovej vojny - Vladislava Béma, ktorý bojoval na talianskej Piave a po vojne na Tešínsku, a ruského legionára Aloisa Vocáska, ktorý sa zúčastnil legendárnej bitky pri Zborove a celej Sibírskej vojne.

Kniha teda ponúka unikátne rozhovory s ľuďmi, ktorí počas vojny nasadzovali život za našu slobodu. Väčšina z nich je už dnes mŕtva, a preto sú ich spomienky o to cennejším svedectvom pre súčasnú aj nastupujúcu generáciu.


Parametre

Autor: Radek Gális