Košík je prázdny
Kategória tovaru

Ročenka Československého dokumentačného strediska 2004-2007 - Tomáš Vrba


Poslanie Ročenky Československého dokumentačného strediska, ktoré sa vydalo na cestu zväzkom za rok 2003, tesne súvisí s úlohami, ktoré si vytýčila všeobecne prospešná spoločnosť ČSDS: prispievať k štúdiu …
Vaša cena 11,20
Vaša cena bez DPH 9,33
 
Dostupnosť Skladom 3 ks
Odosielame v pondelok 13.5.

Výpredaj tovarov tejto kategórie - zľavy až 80%


Podrobný popis

Poslanie Ročenky Československého dokumentačného strediska, ktoré sa vydalo na cestu zväzkom za rok 2003, tesne súvisí s úlohami, ktoré si vytýčila všeobecne prospešná spoločnosť ČSDS: prispievať k štúdiu dejín domácej a exilovej antitotalitnej rezistencie v ére komunistického Československa, , o nezávislom myslení a samizdatovom vydávaní, o formovaní zárodkov občianskej spoločnosti, o občianskych iniciatívach a opozícii vo vnútri totalitného systému, av rovnakej miere o všestranných aktivitách politického a kultúrneho exilu. Ročenka ČSDS chce okrem článkov a štúdií uverejňovať súbory korešpondencie, svedectvo memoárového charakteru, jednotlivé dokumenty k problematike exilu a disentu, polozabudnuté alebo doteraz neotlačené texty z niekdajšej samizdatovej produkcie.

Práve taká je väčšina príspevkov Ročenky ČSDS 2004-2007. Medzi dokumentárnymi materiálmi zaujíma rozsiahly priestor diskusie z roku 1964 vyvolaná provokatívnym článkom Jiřího Gruši v Literárnych novinách o veršoch "pre Stalina" (a nielen pre neho ao ňom), nazvanom Verš pre mačku. Súbor textov s rozsahom vyše 200 tlačených strán možno právom považovať za jedinečný prameň. Nájdeme tu v koncentrovanej podobe cenný vhľad do sveta literatúry a politiky v Československu roku 1964, do rôznych spoločenských a politických (i policajných) sfér, v ktorých vtedy bolo literatúre žiť, alebo – to tiež – odkiaľ bola manipulovaná.

Glosa z pera toho, ktorý všetko to vlnobitie zavinil, Verš pre kocúra - Grušov dovetok napísaný s odstupom 44 rokov -, zaraďuje diskusiu z roku 1964 a jej dôsledky či následky do širších súvislostí doby aj do Grušovho vlastného životopisu.

Druhou veľkou témou ročenky sú stále ešte boľavé otázky dejín jedného prúdu exilovej politiky rokov 1948-1989. Cenná materiálová štúdia Sylvy Šimsovej je venovaná významnej epizóde z dejín exilovej sociálnej demokracie, prepusteniu Blažeja Vilíma z funkcie generálneho tajomníka v roku 1950. K tomuto tematickému komplexu sa viaže aj polemický príspevok Radomíra Luži zaradený do rubriky Diskusia. Kritická úvaha Františka Sviatka poskytuje interpretačný kľúč k zložitému vývoju exilovej sociálnej demokracie.

Dva dokumenty z pera Jiřiny Šiklovej – jeden z roku 1986, druhý z roku 1996 – sú jedinečným svedectvom o časti opozičného hnutia v Československu v desaťročí 1971-1981. Viliam Prečan uverejňuje v ročenke spomienku o tom, ako bola v zahraničí rozširovaná spisovateľská samoobsluha – svojrázne periodikum Obsah z rokov 1981-1989, a doplnil ju výňatky z korešpondencie s Ľudovítom Vaculíkom. V ročenke je uverejnené pokračovanie spomienky Boba Moravca Kanada striedavo oblačno, v ktorom autor líči svoje neľahké kanadské začiatky utečenca z Československa.

Rubrika Horizont obsahuje prejav nemeckej štátnej ministerky pre kultúru Christiny Weissovej z roku 2004 na vernisáži lipskej výstavy Blízkosť a vzdialenosť - Nemci, Česi a Slováci a českú verziu prednášky Jany Švehlovej Dcéry nepriateľa štátu o psychologickom vplyve perzekúcie 50.


Parametre

Autor: Milena Janišová, Tomáš Vrba