Košík je prázdny
Kategória tovaru

Vznik EFTA


Dňa 3. mája 2010 uplynulo päťdesiat rokov od vzniku Európskeho združenia voľného obchodu (EFTA).
Vaša cena 6,20
Vaša cena bez DPH 5,17
 
Dostupnosť Skladom 1 ks
Odosielame v pondelok 20.5.

Výpredaj tovarov tejto kategórie - zľavy až 80%


Podrobný popis

Dňa 3. mája 2010 uplynulo päťdesiat rokov od vzniku Európskeho združenia voľného obchodu (EFTA). Toto výročie bolo príležitosťou na hlbšiu reflexiu pre každého, komu ide o vývoj v Európe. EFTA vznikla ako alternatíva k vtedajšiemu Európskemu hospodárskemu spoločenstvu ak supranacionálnemu modelu európskej integrácie.
Medzi zakladajúcimi členmi EFTA bolo sedem štátov: Dánsko, Nórsko, Portugalsko, Rakúsko, Švédsko, Švajčiarsko a Veľká Británia. V roku 1970 do EFTA vstúpil Island, v roku 1989 sa členom stalo Fínsko av roku 1991 Lichtenštajnsko. Šesť členských krajín postupne z EFTA vystúpilo, pretože sa stali členmi Európskeho spoločenstva, a dnes členskú základňu EFTA tvoria iba Island, Lichtenštajnsko, Nórsko a Švajčiarsko. Ako však ukazujú nasledujúce texty, EFTA je aj päťdesiat rokov po svojom vzniku integračným zoskupením, ktoré nezlyhalo a zostáva funkčným, hoci v Európe v uplynulých dvoch desaťročiach prevládol integračný model, ktorý kladie dôraz na reguláciu, na vytváranie supranacionálneho útvaru a zhora organizovanú spoluprácu.
Časť A zborníka prináša texty zo seminára "Vznik EFTA - päťdesiat rokov potom" zo 4. mája 2010. Poslanec Európskeho parlamentu Hynek Fajmon líči politický vývoj EFTA od jej založenia až po dnešok. Pavel Hnát z katedry svetovej ekonomiky VŠE v Prahe vysvetľuje hlavné dôvody odlivu členov z EFTA a analyzuje dôsledky tzv. Vadúzskej konvencie, ktorá v rámci EFTA prehĺbila integráciu podľa vzoru EHS a upravila vonkajšie obchodné vzťahy EFTA s tretími krajinami. Bývalý riaditeľ odboru EFTA na Ministerstve priemyslu a obchodu Petr Adrián analyzuje vzájomný obchod medzi krajinami EFTA aj obchod s Európskou úniou. Predseda Strany slobodných občanov Petr Mach vidí EFTA ako alternatívu členstva v Európskej únii.
V časti B zborníka odtlačujeme výber niekoľkých doplnkových textov. Emeritná profesorka ekonómie Ženevskej univerzity Victoria Curzon Price vníma správy o zániku EFTA ako predčasné. Veľvyslanec Nórskeho kráľovstva v ČR Len Eikaas opisuje nórsku skúsenosť s EFTA as Európskym hospodárskym priestorom. Doktorand Filozofickej fakulty UK Martin Erva rozoberá zmenu britskej politiky od EFTA smerom k Európskym spoločenstvám. Doktorand Národohospodárskej fakulty VŠETKO Tomáš Munzi vyzdvihuje význam slobodného obchodu a princípy tvorby bohatstva. Redaktor časopisu Týždeň Lukáš Kovanda analyzuje rozdiel medzi fair trade a free trade.
V časti C zborníka nájde čitateľ v prílohe Zmluvu o založení Európskeho združenia voľného obchodu zo 4. januára 1960.