Košík je prázdny
Kategória tovaru

Cestou zo sovietskeho koncentráku - František Polák


Je to už naša šiesta kniha, ktorá predstavuje životné spomienky v sovietskych žalároch a táboroch nútených prác.
Vaša cena 6,00
Vaša cena bez DPH 5,00
 
Dostupnosť Skladom > 5 ks
Odosielame v pondelok 20.5.

Výpredaj tovarov tejto kategórie - zľavy až 80%


Podrobný popis

Je to už naša šiesta kniha, ktorá predstavuje životné spomienky v sovietskych žalároch a táboroch nútených prác. Zaiste vás budú zaujímať okolnosti, za akých sa doktor práv František Polák dostal do Sovietskeho zväzu, menovite do jeho táborov. Táto knižka vás chce oboznámiť v stručnosti s históriou života, počnúc jeho odchodom z vlasti po nacistickej okupácii. Dňa 7. augusta 1939 prešiel do Poľska, aby sa opätovne zúčastnil odboja, o ktorého nevyhnutnosti bol presvedčený. Po príchode do Krakova vstúpil do tvoriacej sa československej vojenskej jednotky, ktorej veliteľom bol vtedy podplukovník Ľudovít Svoboda... ...bol vtedy často pozývaný na poradu o týchto záležitostiach československým konzulom v Krakove a prichádzal do styku aj s otázkami civilnej československej emigrácie.
...nemohol jednoducho mlčať, a tak proti nim vystúpil. Tým si privodil nezmieriteľné nepriateľstvo československých komunistov, ktorí ho udali všemocné NKVD. Na základe tohto udania bol dňa 3. novembra 1939 zatknutý na západnej Ukrajine a spoločne s ôsmimi inými československými poddôstojníkmi a vojakmi, rovnako udanými komunistami, odvezený do moskovského policajného väzenia na Lubjanke. Tu bol administratívnym rozhodnutím NKVD odsúdený na osem rokov nútených prác v táboroch ako nepriateľ ZSSR.
Prepustený bol 5. decembra 1947. V septembri 1948 emigroval do západného Nemecka, kde zoznámil svetovú verejnosť so sovietskymi tábormi nútenej práce. V apríli 1951 sa odsťahoval do USA. V roku 1953 žaloval ZSSR a jeho satelity za nútenú prácu.


Parametre

Autor: František Polák