Košík je prázdny
Kategória tovaru

Erbová mapa hradov, zámkov a pevností Čiech, Moravy a Sliezska 22 - Milan Mysliveček


V 22. dieli Erbovej mapy nás cesta po hradoch, zámkoch a tvrziach zavedie na rozhraní Moravy a Sliezska.
Vaša cena 17,40
Vaša cena bez DPH 14,50
 
Dostupnosť Skladom 3 ks
Odosielame v pondelok

Výpredaj tovarov tejto kategórie - zľavy až 80%


Podrobný popis

V 22. dieli Erbovej mapy nás cesta po hradoch, zámkoch a tvrziach zavedie na rozhraní Moravy a Sliezska.
Za hradbou Jeseníkov sa nad mestom Javorníkom dvíha Jánsky vrch s hradom upraveným na zámok, ktorý býval takmer po šesť storočí rezidenciou vroclavských biskupov. Vroclavskí biskupi vystavali v hornatej oblasti Jeseníkov a Rýchlebských hôr niekoľko stredovekých hradov (Kaltenštejn, Koberštejn, Qinburk, Edelštejn a ďalšie). Všetky sa časom premenili na zrúcaniny az niektorých z nich zostali len nepatrné stopy. Najlepšie zachovaným stredovekým objektom v tejto horskej krajine je gotická pevnosť Jeseník (predtým Frývaldov), súčasť rovnomenného mesta, ktoré v 2. polovici 13. storočia vybudovali vratislavskí biskupi na dôležitej križovatke zemských ciest.
V podhorí na južnej strane Jeseníkov stával od začiatku 13. storočia jeden z najstarších severomoravských hradov – Bludov, sídlo Bludovcov z Bludova, predkov pánov zo Žerotína. Práve Žerotínovci vybudovali v jeho okolí niekoľko významných renesančných zámkov. Najkrajším z nich sú Veľké Losiny, ktoré sa v plnej kráse svojej pôvodnej podoby zachovali dodnes. Tiež neďaleký zámok Vízmberk (dnes Loučná nad Desnou) bol vybudovaný Žerotínmi v renesančnom slohu, ktorý neskôr prekryli barokové a pseudoslohové úpravy. Žerotínovia podnikli tiež renesančnú prestavbu hradu Kolštejna (Branné). Ich stavebná aktivita sa zapísala aj do úprav mesta a hradu Šumperka, ktorý si Peter zo Žerotína, najvyššej moravskej komory, po roku 1496 zvolil za svoje hlavné sídlo. Pred Žerotínmi sídlil na Šumperku rod Tunklov z Brníčka. Ján Tunkl, ktorý užíval prídomok po hrade Brníčku stojacom južne od Šumperka, vytvoril v polovici 15. storočia pomerne rozsiahle panstvo, ktorého strediskom bol hrad a mesto Zábřeh na Morave. Ďalej na juh, v povodí rieky Moravy, stoja dve významné pôvodne hradné stavby. Rane gotický Úsov bol založený v miestach slovanského hradiska v polovici 13. storočia českými kráľmi.
Neďaleký hrad Mierov vystavali olomučení biskupi v polovici 13. storočia. Biskup Karol II. prestaval po roku 1665 hrad na mohutnú barokovú pevnosť. Hrad, upravený v 2. polovici 19. storočia v novogotickom slohu, sa stal jedným z najťažších žalárov v republike. Vo zozname významných hradov tejto oblasti nemožno zabudnúť Sovinec. Jeho zakladatelia, páni zo Sovinca, patrili k starej moravskej šľachte a na tunajšom hrade av jeho okolí vládli viac ako 200 rokov. Od roku 1650 tu sídlil poriadok nemeckých rytierov. Rezidenčné sídlo si nemeckí rytieri zaobstarali v neďalekom meste Bruntálu, kde v neskoro barokovom slohu obnovili tridsaťročnou vojnou zničený zámok. Banícke mesto Bruntál, založené českými kráľmi, je späté s rodom pánov z Vrbna, ktorého vetva, Bruntálski z Vrbna prestavala mestský hrad na reprezentačný renesančný zámok.


Parametre

Autor: Milan Mysliveček