Košík je prázdny
Kategória tovaru

Erbová mapa hradov, zámkov a tvrzí v Čechách 12 - Milan Mysliveček


12. diel Erbovej mapy zobrazuje romantickú krajinu severných Čiech plnú kopcov a kopčekov.
Vaša cena 15,50
Vaša cena bez DPH 12,92
 
Dostupnosť Skladom 4 ks
Odosielame v pondelok

Výpredaj tovarov tejto kategórie - zľavy až 80%


Podrobný popis

  1. diel Erbovej mapy zobrazuje romantickú krajinu severných Čiech plnú kopcov a kopčekov. Nejeden z nich poslúžil ako pevný bod na vybudovanie hradu. Tunajšiemu kraju vládli Ronovci, erbu dvoch skrížených ostrovov (sukovitých vetiev), z ktorých rozrodu pochádzali páni z Lipé (České Lípy), z Ronova, z Dubé az Klinštejna. Ďalší významný rod, páni z Vartenberka, tu z radu pevných hradov vládli svojim rozsiahlym državám. Jedna z ich rodových vetví opanovala pôvodne kráľovský hrad Děčín, strážiaci starú vodnú cestu po Labe, na ktorej bolo založených niekoľko ďalších kráľovských miest a hradov.
    Okrem Ústí nad Labem s mohutnou siluetou hradu Střekova, to boli predovšetkým Litoměřice s pôvodne přemyslovským kniežacím hradom. Renesančné stavby niekoľkých významných zámkov nás pripomínajú na vplyv saských a nemeckých rodov v tejto pohraničnej oblasti. V šluknovskom výbežku vládli v 16. storočí páni zo Šlejníc, krajinu okolo Děčína ozdobili svojimi stavbami Býnovia z Býna. K renesančným skvostom patria tiež dva zámky v Benešove nad Ploučnicí, postavené pánmi zo Salhausenu.
    Baroko reprezentuje honosný zámok v Ploskoviciach, na ktorom, podobne ako na zámku v Zákupoch, sídlil panovnícky rod Habsburgovcov. Výrazným bodom v krajine je dvojvršie Bezdězov, korunované na vyššom z vrcholov kráľovským hradom. Dalo by sa tak pokračovať v predstavovaní ďalších jednotlivých hradov a zámkov spomínaných v tejto knihe. Jej hlavným poslaním je pomocou erbov zachytiť z trochu iného pohľadu to nepreberné bohatstvo starých šľachtických sídiel, ktoré tu stáli. Niektorá z nich sa ako poslovia dávnych čias zachovala dodnes.

Parametre

Autor: Milan Mysliveček