Košík je prázdny
Kategória tovaru

Katolícka sociálna náuka a súčasná veda


Katolícka cirkev, najmä v dokumentoch druhého vatikánskeho koncilu, zdôraznila autonómiu vedy a dôležitosť vedeckého poznania.
Vaša cena 5,00
Vaša cena bez DPH 4,17
 
Dostupnosť Skladom 5 ks
Odosielame v pondelok 27.5.

Výpredaj tovarov tejto kategórie - zľavy až 80%


Podrobný popis

Katolícka cirkev, najmä v dokumentoch druhého vatikánskeho koncilu, zdôraznila autonómiu vedy a dôležitosť vedeckého poznania. Ozývajú sa však výhrady, že túto tézu vztiahla v praxi predovšetkým na prírodné vedy, zatiaľ čo jej akceptácia poznatkov spoločenských vied prichádza len veľmi pomaly as mnohými ťažkosťami. Práve toto tvrdenie môže byť považované za východiskovú výskumnú otázku tejto publikácie. Jej hlavným cieľom je skúmať, do akej miery zodpovedajú stanoviská súčasnej katolíckej sociálnej náuky, tu reprezentovaná sociálnymi encyklikami pápeža Jána Pavla II., aktuálnemu poznaniu príslušných vedných disciplín.
V prvej časti publikácie zameranej na rozbor sociálnych encyklík z hľadiska teologických a filozofických disciplín sa na filozoficko-antropologické aspekty sociálnej náuky zameral filozof Pavel Floss. Z perspektívy modernej teológie analyzujú dokumenty teológovia Jiří Hoblík a Tim Noble: zatiaľ čo prvá z nich sa zaoberá sociálnou náukou z pohľadu súčasnej biblistiky, je Nobleho štúdia v rámci katolíckej systematickej teológie zameraná na komparáciu teologických metód sociálnej náuky a teológie oslobodenia. Ekumenický rozmer prináša príspevok Henricha Halamu, ktorý rozoberá katolícku sociálnu náuku z hľadiska protestantskej teológie.
Druhú časť knihy, ktorá je venovaná interpretácii katolíckej sociálnej náuky z hľadiska ekonómie a sociálnych vied, otvára štúdia ekonóma Ľubomíra Mlčocha, ktorý ukazuje väzby medzi sociálnou náukou a súčasnou ekonomickou vedou. Ďalší z autorov, Albert-Peter Rethmann, je síce predovšetkým teológ, ale jeho text je pokusom o analýzu cirkevných sociálnych dokumentov zo sociologického hľadiska, resp. odbore sociálnej práce. V rámci perspektívy politických vied analyzuje encykliky Pavol Pšeja z pohľadu politológie, zatiaľ čo Peter Suchý konfrontuje texty Jána Pavla II. s poznatkami odboru medzinárodné vzťahy. Súbor sociálno-vedných analýz uzatvára štúdia Radima Kindla, ktorý sa z hľadiska sociálne a humanitne orientovanej environmentalistiky zaoberá ekologickými aspektmi súčasnej katolíckej sociálnej náuky.