Košík je prázdny
Kategória tovaru

Na karnevale dejín


Meno Leonida Pljušča (1939-2015), významného disidenta sovietskej éry, je spájané najmä s obeťami politicky motivovaného zneužívania psychiatrie.
Vaša cena 8,00
Vaša cena bez DPH 6,67
 
Dostupnosť Skladom 1 ks
Odosielame vo stredu

Výpredaj tovarov tejto kategórie - zľavy až 80%


Podrobný popis

Meno Leonida Pljušča (1939-2015), významného disidenta sovietskej éry, je spájané najmä s obeťami politicky motivovaného zneužívania psychiatrie.

Kniha Na karnevale dejín vznikla na podnet parížskeho vydavateľstva Seuil, ktoré sa na L. Pljušča obrátilo s prosbou, aby pojednal o sebe a svojom odpore voči sovietskemu režimu. Pamäte autor spísal v ruštine bezprostredne po svojom odchode do emigrácie roku 1976. V knihe L. Pljušč zaznamenal svoje doterajšie životné etapy: detstvo a mladosť, pedagogickú činnosť, prácu v akademickom ústave, záujem o parapsychológiu, telepatiu, teóriu hier, ďalej od podzemie", rozvíjanie aktivít v samizdate, prenasledovanie politickou políciou, internáciu v psychiatrickej liečebni a odchod za hranice.

K okolnostiam vzniku svojej spomienkovej knihy v jednom rozhovore uviedol: „Ak ste čítali moju knihu Na karnevale dejín, iste ste si všimli to, že kapitola o psychuške je najkratšia. Nemal som vnútornú silu písať, veď som knihu začal hneď pre prepustenie z psychiatrického vedenia ." Pljuščova kniha sprítomňuje pohľad na svet formovaný v sovietskej ére: pevné, vopred dané vzorce správania a myslenia, stereotypy, vedúce k vytvoreniu unifikovaného „sovietskeho človeka“. Súčasne vykresľuje charakter a medze rádoby liberálneho Chruščovovho obdobia aj Brežnevovu vládu.

Nútené držanie nepohodlných občanov v psychiatrických zariadeniach autor chápal ako jeden z podstatných znakov totalitarizmu: "Veď je také jednoduché vyhlásiť tých, čo inak zmýšľajú, za psychicky chorých." Dôležitosť boja za ľudské práva zhrnul Leonid Pljušč týmito slovami: „Každé hnutie – či už národnostné, náboženské, sociálne alebo iné – malo svoje dejiny, svoje príčiny, svoje zvláštnosti. Avšak v procese svojho rozvoja nutne dospievalo k spoločnému menovateľovi – k obrane ľudských práv , lebo si uvedomilo, že bez dodržiavania všeobecného práva na slobodu slova, tlače, zhromažďovania, spolkov nemôže dosiahnuť svoj čiastkový cieľ."

Kniha je svedectvom ešte jedného boja - zápasu Taťjany Žitnikovovej-Pljuščovej za záchranu svojho manžela. Príloha, ktorá je neoddeliteľnou súčasťou knihy, pozostáva z koláže obsahujúcej jej listy a sťažnosti, ktorá adresovala rade inštitúcií, odpovede na ne a jej dodatočne písané komentáre.


Parametre

Autor: Leonid Pljušč