Košík je prázdny
Kategória tovaru

Sekanka - Pompeje nad sútokom Vltavy a Sázavy - Jan Vizner


V stovke fotografií, kresieb a dokumentácie z vykopávok sa dozviete o unikátnej stredovekej histórii nad sútokom Vltavy so Sázavou pri Davle.
Vaša cena 4,20
Vaša cena bez DPH 3,50
 
Dostupnosť Skladom > 5 ks
Odosielame v pondelok 27.5.

Výpredaj tovarov tejto kategórie - zľavy až 80%


Podrobný popis

V stovke fotografií, kresieb a dokumentácie z vykopávok sa dozviete o unikátnej stredovekej histórii nad sútokom Vltavy so Sázavou pri Davle. Tu bolo v stredoveku založené remeselnícke mestečko dnes zvané Sekanka pri Hradištku susediacom s kláštorom na Ostrove.
Roku 999, knieža Boleslav, založil na vltavskom ostrove nad vtokom Sázavy benediktínsky kláštor sv. Jána Krstiteľa. Išlo o tretiu rehoľnú inštitúciu v Čechách a druhý mužský kláštor u nás vôbec a roku 1250 na ostrožne nad kláštorom je založené mestečko, snáď by sme mohli povedať aj mesto, ktoré sa na budúce štvrťstoročie stalo centrom a remeselníckym zázemím širokého okolia. So sútokom a ďalej s Ostrovským kláštorom a oboma riečnymi brehmi bolo mestečko spojené cestou, ktorá bola na boku skalného útesu nad sútokom vysekaná priamo do skaly.
Mestečko na sútoku neexistovalo dlhšie ako štvrť storočia. Potom prišiel rok 1278. V bitke na Moravskom poli padol kráľ Přemysl Otakar II. A poručníkom jeho maloletého syna Václava a pánom českého kráľovstva sa stal Ota Brandenburský. A vtedy vzal za svoje aj Ostrovský kláštor, Branibori ho spolu s jeho 22 dedinami vyplienili, zničili a vypálili. Medzi nimi bola aj Sekanka a tá sa z pohromy na rozdiel od samotného kláštora už nespamätala. A tak je rok smrti kráľa železného i zlatého aj dátumom zániku mesta na Sekanke.
Zvyšky mestečka zvoľna zarastali lesom a upadali do zabudnutia. Nájdete ho cestou z dediny Hradištko av rukách s knižkou o Sekanke môžete objaviť kus českých dejín.


Parametre

Autor: Václav Šmerák, Jan Vizner