Košík je prázdny
Kategória tovaru

Zápisy zo schôdzí československej vlády v Londýne I. (1940-1941)


Kniha vyšla ako súčasť dlhodobého projektu Historického ústavu AV SR, vvi, a Masarykovho ústavu a Archívu AV SR, vvi, riešeného v spolupráci s Národným archívom v Prahe Zápisy zo schôdzí …
Vaša cena 20,00
Vaša cena bez DPH 16,67
 
Dostupnosť Skladom 1 ks
Odosielame v pondelok 27.5.

Výpredaj tovarov tejto kategórie - zľavy až 80%


Podrobný popis

Kniha vyšla ako súčasť dlhodobého projektu Historického ústavu AV SR, vvi, a Masarykovho ústavu a Archívu AV SR, vvi, riešeného v spolupráci s Národným archívom v Prahe Zápisy zo schôdzí československej vlády v Londýne. Cieľom projektu je postupne vydať všetkých 185 zápisov z rokovania československej exilovej vlády v Londýne počas druhej svetovej vojny.

Prvý zväzok Zápisov zo schôdzí československej vlády v Londýne (1940-1941), ktorý pripravili editori Ján Nemeček, Ivan Šťovíček, Helena Nováčková a Ján Kuklík, prináša na 877 stranách edíciu dokumentov k 1. - 43. zasadnutiu vlády v rokoch 1940-1940. ďalej obsahuje úvodné historické štúdie, edičný úvod a registre. Zväzok vychádza s podporou Grantovej agentúry SR. Publikácia približujúca činnosť vedenia československého exilu počas druhej svetovej vojny je súčasťou spracovania dejín tohto obdobia a jeho zapojenia do historickej pamäte obyvateľov Českej republiky.

-------------------------------------------------- ---------------------- V Zápisoch zo schôdzí československej vlády v Londýne (1940-1941) sa podarilo sústrediť a vydať záznamy zo schôdzí československej exilovej vlády v Londýne od jej dočasného uznania Veľkou Britániou v lete 1940 do konca roku 1941. Práca na zväzku zahŕňala zhromaždenie všetkých zápisov z rokovania daného obdobia (s výnimkou jediného z 12. schôdze vlády, ktorá nebola nájdená ani v domácich, ani v relevantných zahraničných archívoch) a doplňujúcich dokumentov, ich prepis, edičné spracovanie, jazykovú revíziu a komentovanie, prípravu na tlač a realizáciu vydania. Základom edície sú zápisy zo zasadnutia československej exilovej vlády v Londýne, ďalej programy jednotlivých rokovaní vlády a jej uznesenie. Súčasťou edície sú aj prílohy k rokovaniam vlády, ktoré tvoria väčšinou správy jednotlivých ministrov, prednesené na rokovaní vlády. Celú edíciu sprevádza úvodná historická štúdia (rozdelená na dve časti: prvá, ktorá je všeobecným úvodom nielen k tomuto, ale aj k nasledujúcim zväzkom, druhá sa potom zaoberá špeciálne len obdobím rokov 1940-1941), prehľad literatúry k téme, edičný úvod vrátane príloh, týkajúcich sa biografických medailónov členov vlády, prehľady archívneho uloženia a zachovania programov schôdzí či adries československých úradov v Londýne, v závere sú ďalej zemepisný a menný register a anglické resumé. Ako je konštatované v jednom z oponentských posudkov, "celkové rozpätie otázok diskutovaných pri zasadnutiach ministerskej rady zahrnutých v prvom zväzku edície pokrýva široké spektrum tém - od záležitostí súvisiacich s procesom uznania exilovej vlády a intenzívnych rokovaní s poľskou exilovou vládou o povojnovom /kon/federatívnom , napriek exilovej reflexii situácie v protektoráte i celkovej situácie vojnovej, ďalej pomoc československým utečencom na britských ostrovoch, organizácii československého vojska, rozličné rokovania rozpočtové, až napríklad po kontroverznej záležitosti finančno-ekonomickej..."

Zápisy zo schôdzí československej exilovej vlády patria k súborom archívnych dokumentov, ktoré boli objavené relatívne nedávno, v roku 2002 pri inventarizácii Benešovho fondu v Archíve Ústavu TG Masaryka. Z celkového počtu schôdzí bolo do tej doby známych len niekoľko málo záznamov, zachovaných v iných archívnych uloženiach. V úplnosti však boli do doby začatia projektu publikované iba 2 zápisy. Popri strojopisných prepisoch dokumentov existujú aj rukopisné záznamy, zachované vo fonde Predsedníctvo ministerskej rady - Londýn v Národnom archíve v Prahe, tie sú však vzhľadom na nečitateľnosť len ťažko využiteľné.

Edícia nadväzuje na publikáciu 60 zápisníc zo zasadania Československého národného výboru v Paríži, predchodcu československej vlády, z rokov 1939-1940, ktoré boli vydané starostlivosťou obdobného autorského kolektívu v roku 1999 (Od rozpadu Česko-Slovenska do uznania československej pre uznanie československej. zasadaní Československého národného výboru 1939-1940, ed. Ján Kuklík, Ján Nemeček, Helena Nováčková, Ivan Šťovíček, Praha 1999, 352 s.). Rokovania vl