Košík je prázdny
Kategória tovaru

Moje storočné Československo - Radek Gális


Kniha Moje storočné Československo obsahuje štrnásť unikátnych autorských rozhovorov s výnimočnými osobnosťami, ktoré na vlastnej koži zažili zlomové okamihy našich dejín, o ktorých sa učia alebo by sa mali …
Vaša cena 11,60
Vaša cena bez DPH 9,67
 
Dostupnosť Skladom 1 ks
Odosielame v pondelok 24.6.

Výpredaj tovarov tejto kategórie - zľavy až 80%


Podrobný popis

Kniha Moje storočné Československo obsahuje štrnásť unikátnych autorských rozhovorov s výnimočnými osobnosťami, ktoré na vlastnej koži zažili zlomové okamihy našich dejín, o ktorých sa učia alebo by sa mali učiť v školách. Je doplnená bohatou fotografickou prílohou a doposiaľ nepublikovanými snímkami.

Nájdete tu rozprávanie dvoch legionárov z prvej vojny - Miloslava Slavatu, ktorý bojoval na talianskej Piave, a Antonína Šídu, ktorý vstúpil do légií vo Francúzsku a zúčastnil sa bojov pri Verdune. Obaja nasadili svoj život, aby vzniklo samostatné Československo. Na službu u prvého prezidenta TG Masaryka spomína člen jeho ochranky Josef Charvát. Unikátne je rozprávanie zdravotnej sestry Vladimíry Hánělovej, ktorá pôsobila v čs. poľnom lazarete JA Komenského interbrigád v španielskej občianskej vojne koncom 30. rokov. Ďalším z vojnových hrdinov, spomínajúcim na boj za slobodu, je známy stíhací pilot a spisovateľ, generál František Fajtl, alebo Jan Zemek, veliteľ legendárneho paravýsadku Silver B, ktorý zoskočil do protektorátu v decembri 1941 s výsadkom Silver A a Anthropoid, na Heydricha. Povojnovú pohnutú históriu a zrodnosť komunistickej totality zachytáva rozprávanie Františka Přeučila, ktorý bol vo vykonštruovanom procese s Miladou Horákovou odsúdený na doživotie. Kniha ponúka aj obsiahly rozhovor s nepolapiteľným Kráľom Šumavy Jozefom Hasilom, ktorý previedol po februári 1948 cez hranice do bezpečia desiatky ľudí, za čo pykala celá jeho rodina mnohoročným väzením. O dobe totality rozpráva aj odsúdený biskup z Hradca Králové Karol Otčenášek alebo gróf Zdeněk Sternberg z Českého Šternberka, ktorý bol v 50. rokoch nasadený pri PTP, po sovietskej okupácii v auguste 1968 odišiel do exilu, aby sa po roku 1989 vrátil späť staral sa o rodový majetok. Na život v 70. a 80. rokoch, keď režim v Československu nútil ľudí skláňať hlavu, alebo odísť do exilu, spomína básnik a kunsthistorik Ivan Martin „Magor“ Jirous. Stav spoločnosti po novembri 1989 komentuje trpký spevák a publicista Karel Kryl, ktorý prežil 20 rokov v exile a mohol tak porovnávať skutočný stav demokracie na Západe au nás. Ďalšími z hrdinov knihy sú nedávno zosnulý komentátor a redaktor Ján Petránek z Českého rozhlasu a Dana Nemcová, známa disidentka a obhajkyňa ľudských práv nielen v čase totality, ale aj v súčasnosti.
Rozhovory vznikli počas uplynulých 30 rokov, niektoré boli skrátene publikované v tlači, iné vychádzajú prvýkrát.
Do knihy je vložená pohľadnica od fotografky Dagmar Hochovej


Parametre

Autor: Radek Gális