Košík je prázdny
Kategória tovaru

Posledné dni Jana Masaryka v spomienkach Jaromíra Smutného


Kniha ponúka unikátny pohľad Jaromíra Smutného do zákulisia československej politiky v prvej polovici 20. storočia.
Vaša cena 11,60
Vaša cena bez DPH 9,67
 
Dostupnosť Skladom 5 ks
Odosielame vo štvrtok

Výpredaj tovarov tejto kategórie - zľavy až 80%


Podrobný popis

Kniha ponúka unikátny pohľad Jaromíra Smutného do zákulisia československej politiky v prvej polovici 20. storočia. Špeciálne potom na obdobie okolo februára 1948 a na dianie spojené s úmrtím Jana Masaryka. To je dodnes jednou z najviac spomínaných udalostí súvisiacich s koncom demokracie v Československu. Spomienky Jaromíra Smutného na tieto dramatické dni sú opreté o množstvo detailov, ktoré mu zostali v pamäti ao ktorých má zmysel aj po mnohých rokoch premýšľať. Pozorný čitateľ možno nájde medzi riadkami aj náznak odpovede na to, prečo a ako vlastne Smutného priateľ Ján Masaryk zomrel.
Jaromír Smutný (23. 6. 1892 – 16. 7. 1964) bol československý politik, diplomat a kancelár prezidenta Edvarda Beneša. V medzivojnovom období pracoval v diplomacii. V nej sa okrem iného zoznámil s Jánom Masarykom. V roku 1937 sa stal jedným z najbližších spolupracovníkov prezidenta Beneša. Po jeho boku zostal aj v exile a potom v oslobodenej republike. Na Benešovo prianie založil po februári 1948 exilový Ústav Edvarda Beneša v Londýne na uchovanie demokratického odkazu medzivojnového Československa.
PhDr. Pavol Carbol, Ph.D. (*1975) vyštudoval súbežne Pedagogickú a Filozofickú fakultu Ostravskej univerzity. Na Filozofickej fakulte Karlovej Univerzity získal titul PhDr. a na Filozofickej fakulte Ostravskej univerzity Ph.D. V súčasnej dobe pôsobí ako odborný asistent na Filozofickej fakulte Ostravskej univerzity a na gymnáziu vo Frýdku-Místku. Venuje sa najmä súčasným československým dejinám a čs. exilu. Od roku 2015 je predsedom Spoločnosti Edvarda Beneša.


Parametre

Autor: Pavel Carbol